LİSE DEĞERLER EĞİTİMİ

DEĞERLER EĞİTİMİ NEDİR?

“Çocuklara sorumluluk bilinci vermeliyiz, çevremizi koruyalım, yaşlılara yardım etmek gerekir, dürüstlük önemlidir, her şeyin başı sevgidir, başkasının hakkını almamalı...”. Bu vb. sözleri söylerken, bazılarımız değerler eğitimi, bazılarımız ahlak eğitimi, bazılarımız karakter eğitimi, bazılarımız etik eğitimini kastediyoruz. “İyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin” gibi kelimeler, davranışlarımıza yön veren ilkelerimizi ve değerlerimizi ifade etmektedir. Dolayısıyla, değer, ahlak, moral, etik, karakter derken, insanın toplum içinde yaşama kurallarını ve bireysel yaşama ilkelerini söylemek istiyoruz

 

  Değerler öğretilebilir ve öğrenilebilen olgulardır. İnsan değerleri bilmiş olarak doğmamaktadır. Değerlerin değişik toplumlarda değişik şekiller alması ve farklı olarak değerlendirilmesi de onların sonradan öğrenilmiş olduğunu gösteriyor. Biz hangi durumda nasıl davranmamız gerektiğini, içinde yaşadığımız toplumun yetişkin bireylerinden veya yaşıtlarımızdan öğreniyoruz. Şu hâlde değerler her şeyden önce bir eğitim konusudur. Bu eğitim, sadece okullarda verilen derslerden ibaret değildir. Bir bakıma, bütün toplumu bir okul ve her insanı da bu okulun hem öğretmeni hem de öğrencisi sayabiliriz

 

GENEL MÜDÜRÜMÜZ VELİ ŞİRİN ZİYARETİ

Okulumuzun öğrenci meclisi, onur kurulu ve değerler eğitimi öğrencileriyle Genel müdürümüz Veli Şirin’i makamında ziyaret ettik.

 İSKİ ŞUBE MÜDÜRÜ ZİYARETİ

 

Okulumuz Öğrenci Meclis, Onur Kurulu ve Değerler Eğitimi temsilcilerimizle Üsküdar İski Şube Müdürü saygıdeğer Mustafa ÖZKUL’u makamında ziyaret ettik. Çevre, eğitim, sağlık ve gençlik alanında da hizmet veren Mustafa Bey’e bizi ağırladığı için çok teşekkür ederiz.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ 104.YIL DÖNÜMÜNDE HATİMLERLE ANDIK

 

Birinci Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı etkinlikleri çerçevesinde, Değerler Eğitimi Kulübü öğrencilerimiz özel bir program hazırladılar. Şehitlerimizin ruhuna İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla okunan beş tane hatmin duası için Pendik Tavşantepe İrşad Camii’nde düzenlenen programa okulumuzun tüm öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Pendik Tavşantepe İrşad Camii İmam- Hatibi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hocamız Ahmet Dinç’in güzel sohbeti ve okuduğu Kuran-ı Kerim eşliğinde şehitlerimizi andık. Yapılan Hatm-i Şerif’te bağımsızlığımız için kan döken tüm şehitlerimize dua ettik. Başta Sarıkamış şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Programda emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize de teşekkür ediyoruz.

ALNI SECDEYE DEĞEN İKBAL GENÇLİĞİ

Eyüp ilçesinde yer alan Eyüp Sultan Cami ve çevresi bugün yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen önemli bir mekândır. Daha çok kültür turizmi açısından önemi olan bölgede, Peygamber Efendimizi Hicret sonrası evinde misafir edip, İstanbul kuşatması sırasında vefat eden Eyüp Sultan’ın kabri bulunmaktadır. Eyüp Sultan ziyaretleri mekânın uhreviliği sebebiyle sabah vakitlerinde ayrı bir güzellikte olmaktadır. Sabah namazı vakti kalabalık olsa da o vakitte sadece ibadet amaçlı bulunan topluluk bölgenin huşu içinde kalmasını sağlamaktadır. Özel Pendik İkbal Anadolu Lisesi öğrencileri de soğuk bir aralık sabahında bu uhrevi mekâna sabah namazı niyetiyle gittiler. Diyanet İşleri Başkanlığının “Cami Gençlik Buluşması” etkinlikleri kapsamında Değerler Eğitimi Kulübü öğrencileri de bu organizasyona katıldılar. Pendik Bademlik Gülbeden Hatun Camii İmam-Hatibi ve okulumuzun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Seyfullah Çelebi önderliğinde gerçekleşen etkinlik manevi açlığımızı doyururken, sabah namazının ardından Miniatürk’te gerçekleştirilen kahvaltıyla da fiziksel açlığımızı giderdik. En kısa sürede tekrarının gerçekleşmesi dileğiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

DEĞERLER EĞİTİMİ KULÜBÜMÜZ; MEVLANA HAFTASI

Değerler Eğitimi Kulübü öğrencilerimiz, kulüp danışman öğretmenleri Saliha Yavuz başkanlığında, 744 yıl önce hayata gözlerini yuman Mevlana'yı daha yakından tanımak ve tanıtmak üzere her yıl düzenlediği Mevlana Haftası etkinliklerini bu yıl da güzel bir programla gerçekleştirdi. Değerler Eğitimi Kulübü öğrencilerimiz, bu yıl ki programımıza İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumlarının eski öğrencisi ve eski öğretmeni Mikail Türker Bal’ı davet ettiler. Sayın Mikail Türker Bal, tasavvuf konusunda ve özellikle Mevlevilik konusunda yazmış olduğu “Mesnevihan” adlı eseri ve Mevleviliğin nasıl doğru olarak yorumlanabileceğini anlatan zevkli bir sunum gerçekleştirdi. Mikail Türker Bal, otuz bine yakın beyiti olan Mesnevi'nin şerhleriyle ilgili araştırmalar yaptığını dile getirerek, sadece sema ayini şerifinin izlenmesiyle Mevlana’yı anlamak çok zor olduğunu belirterek, Mevlana'yı anlamak için araştırmak, okumak gerektiğini vurguladı. Mikail Hocamız, Mevlana’nın sevgiye, hoşgörüye, insana bakışının da çok farklı olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Mevlana sadece bizim, İslam dünyasının değil, bütün dünyanın çok önemli bir değeri. Özellikle sevgiye, hoşgörüye, insana bakışı çok farklıdır. 13. yüzyıl dünyası Orta Çağ'ı yaşarken, karanlığın içerisinde, çok büyük bir vahşet, dehşet, kirin-pisin, kargaşanın içerisinde, üstelik Anadolu Moğollar tarafından işgal edilmişken, bu dönemde bu kadar büyük bir şahsiyetin ortaya çıkması mucizattandır." Hocamız yazmış olduğu Mesnevihan adlı eser hakkında da öğrencilerimizi bilgilendirdi. Saraybosna’da Mevlevîlik’in nasıl tezahür ettiğini, 20. yüzyılda yaşamış mesnevîhanlar sayesinde dinî çalışmaların halen sürdürüldüğünü belirtti. Bu mesnevîhanlardan biri olan, 2011 senesinde vefat eden Hacı Hafız Halid Efendi Hacımuliç’in kim olduğunu bizlere anlattı. Her kesimin sevgi ve saygısını kazanmış bu değerli şahsiyet, ömrünü Kur’an-ı Kerîm’e ve Mesnevî’ye hizmete vakfetmiş, Saraybosna’da Fatih Sultan Mehmed Camii’nde ve şehirdeki muhtelif camilerde hayatının sonuna kadar bedelsiz olarak imam-hatiplik yapmış. Gazi Hüsrev Bey kütüphanesinde kütüphane memurluğu, ilahiyat fakültesinde kıraat profesörlüğü yaparken aynı zamanda en önemli görevlerinden biri de etrafındaki küçük bir toplulukla yürüttüğü Mesnevî sohbetleri olmuş. Mikail Hocamızın zevkli sunumunun ardından öğrencilerimiz konuğumuza Mevlana, Mevlevilik ve Mesnevihan kitabı hakkında sorular sordular. Soru cevap bölümünden sonra imza saati yapıldı. Mikail Türker Bal Hocamıza bizleri kırmayıp geldiği ve eşsiz bilgileri bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize de teşekkür ederiz.

"ENGELLİ BİREYLER İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM" SEMİNERİ

Okulumuzda “Değerler Eğitimi Kulübü”müzün faaliyetleri her ay farklı temalarla devam ediyor. Sorumluluk ve Farkındalık teması çerçevesinde kulübümüzün danışman öğretmeni Saliha YAVUZ’un katkılarıyla engelli farkındalığına yönelik bir seminer gerçekleştirildi.

13.11.2018 Salı Günü “Engelli Bireyler İçin Engelleri Kaldıralım, Engelliler İçin Farkındalık” konulu seminerimizde görme engelli konuşmacı misafirlerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nden geldiler. Sosyolog Sayın Çağatay TUYGUN, Eğitmen Sayın Neslihan YILDIZ seminerde ; “Toplumda engelliler ve engellilik ile ilgili bilinci arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla neler yapabiliriz?”,  “Engelli bireylere nasıl yardımcı olabiliriz?” sorularını uygulamalı bir şekilde anlattılar.

Konuşmacılarımızher insanın aslında birer engelli adayı olduğunu, her insanın bir kaza sonrasında bir uzvunu ya da uzvunun işlevini kaybedebileceğini söyledi. Böyle bir durum yaşayan insanın hiçbir zaman hayattan kopmayarak yaşamaya devam etmesi gerektiğini ifade ettiler. Konuşmacılarımızaslında kendilerinin engelli olarak görülmesinden ziyade çoğunluktan farklı bireyler olarak görülmelerinin daha doğru olacağını ve trafik işaretlerinden merdivenlere kadar çoğunluğun hayatını kolaylaştıran araçların ve yöntemlerin sadece çoğunluğa göre değil, herkese göre tasarlanmasının kendilerini mutlu edeceğini hatırlattılar.

MEVLİD'İ NEBİ PROGRAMI

 “Değerler Eğitimi Kulübü” ile “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zümresi”, bu sene “Mevlid-i Nebi” programında Pendik Müftülüğünden değerli bir konuk ağırladı. Pendik Müftülüğü vaizlerinde Sayın Abdullah ERDEM, öğrencilerimizle “Peygamber ve Gençlik” temalı güzel bir sohbet gerçekleştirdi. Programımız İrşad Camii İmamı Hafız Ahmet Dinç Hocamızın etkileyici sesinden dinlediğimiz Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hocamız ayrıca öğrencilerimizin okuduğu Hatimlerin duasını yaptı. Son sınıf öğrencimiz Meryem Koç, Mehmet Akif Ersoy’un “Bir Gece” adlı şiiri seslendirdi. 10. Sınıf öğrencilerimizden dinlediğimiz ilahiler ve Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı “Peygamber ve Gençlik” temalı sinevizyon gösterisiyle programımız sona erdi. Salavatlaşmanın ardından yapılan gül kokulu lokum ikramıyla öğrencilerimiz derslerine girdiler. Bu güzel manevi havanın teneffüs edildiği anlamlı programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

 

“SPORDA ENGEL YOK” DEDİLER…

Özel Pendik İkbal Anadolu Lisesi Değerler Eğitimi Kulübü, “3 Aralık Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında Pendik Belediyesi Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı oyuncularını ve 2011 Türkiye Şampiyonu Görme Engelli Atletimiz Sefa Telli’yi ağırladı.

10 ve 11. sınıf öğrencilerimizin katıldığı söyleşi de sporcularımız öğrencilerimizle esprili ve güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

Milli Atletimiz Sefa Telli, öğrencilerimize başından geçen talihsiz olaylardan bahsederek sporun kendisini nasıl iyileştirdiğini anlattı. Başarılı spor kariyerinden ve asla vazgeçmediği hayallerinden bahsederek öğrencilerimizin eğitim ve spora karşı olan motivasyonunu pekiştirdi.

Pendik Belediyesi Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı oyuncuları da tam kadro aramızdaydı. Her biri nasıl engelli olduklarını ve rehabilitasyon sürecinde spora nasıl sarıldıklarını anlatarak öğrencilerimizi bir spor dalına teşvik ettiler. Ayrıca tekerlekli sandalyeleriyle öğrencilerimizle mini bir basketbol maçı oynadılar.

 

Kahkahaların havada uçuştuğu söyleşide karşılıklı olarak çok iyi vakit geçirdik. Yaşama sevinçleri ve güler yüzleriyle bizlerin davetini kırmayıp gelen sporcularımıza kariyerlerinde başarılar diliyoruz. Başta Okul idaremiz olmak üzere Değerler Eğitimi Kulübü Danışman Öğretmenimiz Saliha Yavuz ile Beden Eğitimi Öğretmenimiz Yasemin Vardar’a ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.