PROJELER

TEMİZ DİL, TEMİZ NESİL

 

“KÜFÜR”E HAYIR DE!

Toplumumuzda bir kısım insanların düşünce dünyasının kirliliğinin göstergesi olan küfür ve argo içeren sözlerin kullanımı her geçen gün artıyor. Toplumun bir bölümünde doğru ve yanlış kavramların kriterlerinin belirsizleşmesi ve değerlerimizden uzaklaşıyor olması; aile, okul, arkadaş çevresi, sosyal medya ve çevresel olumsuz faktörlerin gençler üzerindeki olumsuz etkisi; muzır neşriyat tabir edilen zararlı yayınların gençlerin dilini yozlaştırması ve bunların yaygınlaşmasının engellenmesi gerekliliği; kitle iletişim araçlarının gençler arasında sık kullanılması ve ahlakî değerleri zedelemesi bizleri argoyla mücadele konusunda okul olarak harekete geçirdi.

Argo ve küfrün bir ahlak problemi olduğunu ve milletimizin değerleri ile uyuşmadığını, bizim için en değerli varlıklarımızın böylesine ağza alınmayacak ifadelerle değersizleştirildiğini çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere halkımıza anlatmak için “TEMİZ DİL, TEMİZ NESİL/ KÜFÜRE HAYIR DE!”projesini hayata geçirdik.

Farkındalık oluşturacak etkinliklerle temiz ve ahlaklı bir nesil için dilin argo ve küfürden temizlenmesinin önemini projemizle gençlere ve halkımıza kavratmaya çalıştık.

Projemiz için ilk olarak bir afiş tasarlayıp okul içinde mücadelemizi duyurduk. Özel olarak yaptırdığımız bilekliklerle her yaştan öğrencimize konunun hassasiyetini kavratmaya çalıştık. Pendik İlçe Müftülüğünü ziyaret ederek projemiz hakkında bilgi verdik. Müftülükten de projemize destek vermesini rica ederek halkımıza bu yolla ulaşmaya çalıştık.  Sloganımızı zihinlere yerleştirerek bundan sonra dilimizi temizlemeye kararlı olduğumuzu ve bu çabayı tüm halka duyurarak gelecek nesillerin de bu konuya hassasiyet göstermesini sağlamayı hedefledik.    

 DEĞERLER EĞİTİMİ KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİMİZ PENDİK MÜFTÜLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ.

Okulumuzda başlatılan “TEMİZ DİL, TEMİZ NESİL: KÜFRE HAYIR DE!” projesi kapsamında yaptığımız çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Aralık ayından projemizi tanıtmak amacıyla Pendik İlçe Müftülüğünü ziyaret ettik. Okul Müdürümüz Kamil Koç, Değerler Eğitimi Kulübü danışman öğretmeni Saliha Yavuz ve değerler eğitimi kulübü öğrencilerinden Eyüpcan Yılmaz ve Ebrar Çakmak’ın katılımıyla Pendik İlçe Müftü Yardımcısı Dr. Emrah Dindi’yi makamında ziyaret ettik. Projenin amaç ve kapsamından bahsederek, toplumumuzun kanayan yarası olan argo ve küfre karşı birlikte nasıl hareket edebileceğimizi tartıştık. Verimli geçen toplantı sonucunda Sayın Emrah Dindi, müftülük olarak her türlü desteği bize sunabileceklerini belirterek projeyi canı gönülden desteklediklerini belirttiler.   

 

2013 VOLVO ADVENTURE DÜNYA ÇEVRE PROJE YARIŞMASI’NDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ